den 16 april 2026
KBT via internet minskar astmarelaterad oro
Kognitiv beteendeterapi (KBT) via internet minskar effektivt orosrelaterad astma och ökar astmakontroll. Det visar en ny studie vid Karolinska institutet med anslag från Hjärt-Lungfonden.
Kristina Sparreljung
Generalsekreterare Hjärt-Lungfonden Foto: Leonard Gren.
Marianne Bonnert
Psykolog och forskare.
Catarina Almqvist
Professor. Foto: Andreas Andersson.
– Många vuxna med astma lider av sjukdomskopplad ångest, vilket kan försämra livskvaliteten. Den här studien visar att behandling med KBT via internet kan förbättra både kontrollen över astmasjukdomen och livskvaliteten, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
Omkring en miljon människor i Sverige lever med astma och upp till en tredjedel av vuxna med astma upplever astmarelaterad oro, visar internationella studier. När oro, rädsla eller ångest sammanblandas med vanliga symtom på astma kan de tolkas som farliga och göra att man undviker vardagsaktiviteter. Trots det är ångesten ofta både underskattad och underbehandlad.
Den aktuella studien omfattade 90 vuxna personer med orosrelaterad astma. Deltagarna delades in i två grupper där hälften fick sedvanlig behandling med läkemedel, regelbunden uppföljning enligt de nationella riktlinjerna samt medicinsk utbildning, medan den andra hälften fick samma behandling i kombination med ett internetbaserat KBT-program under åtta veckor.
Behandlingen innehöll utbildning om psykisk ohälsa om astma och ångest, träning i att skilja mellan ofarliga och farliga symtom samt gradvis exponering för situationer som tidigare undvikits, till exempel fysisk ansträngning eller sociala sammanhang.
– Behandlingen riktar in sig på den onda cirkel där oro för symtom leder till undvikande, vilket i sin tur kan försämra både kondition, astmakontroll och livskvalitet. Genom att stegvis närma sig sådana situationer kan patienterna återfå trygghet, säger Marianne Bonnert, psykolog och forskare vid Karolinska Institutet och huvudförfattare till studien.
Resultaten visar att deltagarna som genomgick KBT-behandlingen fick en tydlig minskning av orosrelaterad astma och undvikandebeteende jämfört med kontrollgruppen. Samtidigt förbättrades både livskvaliteten och kontrollen över astmasjukdomen.
– Resultaten i vår studie visar att det går att behandla den här typen av ångest på ett effektivt och säkert sätt. Det är ett viktigt steg framåt för att kunna erbjuda en mer heltäckande vård för personer med astma, säger Catarina Almqvist, professor vid Karolinska institutet.
Det faktum att effekten av terapin kvarstod ännu sex månader efter avslutad behandling utan negativa effekter på lungfunktionen bekräftar att metoden är både säker och hållbar över tid.
Forskningsframgångar: Tack vare forskningen har många av de riskfaktorer som ligger bakom astma identifierats, medan andra har omprövats. Nya behandlingar, särskilt biologiska läkemedel i form av monoklonala antikroppar för användning vid svår astma har utvecklats. Dödligheten i astma har minskat med närmare 45 procent sedan millennieskiftet.
Fakta om forskningsstudien: Tidskrift: Thorax, 6 januari 2026.
Artikel: Online cognitive behaviour therapy for asthma-related anxiety: a randomised controlled trial
Källa: Hjärt-Lungfonden.