den 22 juli 2026

Ny mikrovågsbehandling kan ersätta operationer

Sjuksköterska Karin Blom, överläkare Artturi Petäjä, sjuksköterska Camilla Ljungerud och sjuksköterska Caroline Rydström på Öron- näs- och halsmottagningen vid Helsingborgs lasarett. Foto: Region Skåne.

Öron-, näs- och halsmottagningen vid Helsingborgs lasarett behandlar sköldkörtelförändringar med en ny metod som i vissa fall kan ersätta operation. Behandlingen görs med mikrovågor och kräver varken kirurgi eller narkos.

Öron-, näs- och halsmottagningen vid Helsingborgs lasarett använder en ny metod för sköldkörtelförändringar. Metoden kallas mikrovågsablation och innebär att mikrovågor värmer upp och förstör den förändrade vävnaden. Enligt överläkare Artturi Petäjä är Helsingborgs lasarett först inom offentlig vård i Sverige med att använda metoden för den här typen av behandlingar på sköldkörteln. 

– Det gör att vi kan behandla många patienter utan operation och narkos. Jämfört med öppen kirurgi är det färre risker och mindre påverkan på frisk vävnad. Patienterna slipper synliga ärr och återhämtar sig snabbare, säger Artturi Petäjä. 

Hittills används metoden för godartade sköldkörtelförändringar som orsakar trycksymtom eller hormonrubbningar. Besvären kan bland annat vara tryckkänsla i halsen och svårigheter att svälja. 

Genom en tunn nål förs värmen från mikrovågorna i förändringen och behandlingen övervakas med ultraljud. Ingreppet görs med lokalbedövning och patienten kan oftast gå hem redan efter ett par timmar. 

– Patienterna slipper fasta, sövas och stanna kvar på sjukhuset. Många kan komma direkt från jobbet och återgå fullt rörliga till vardagen efteråt. De patienter som har behandlats har varit mycket nöjda, säger Caroline Rydström, sjuksköterska på Öron- näs- och halsmottagningen vid Helsingborgs lasarett. 

Möjligheten att slippa operation och narkos uppskattas också av många patienter. 

Den första behandlingen genomförs i februari och målet är att behandla mellan 60 och 100 patienter per år. För sjukhuset innebär metoden enklare logistik, färre operationer och kortare väntetider. 

Mottagningen uppskattar att kostnaden minskar med cirka 25 000 kronor per patient jämfört med traditionell kirurgi. 

– Om vi ​​kan behandla fler patienter frigör vi operationskapacitet till dem som verkligen behöver det. Det är en stor vinst både för patienterna och för vården, säger Artturi Petäjä. 

Den nya behandlingen är resultatet av flera års planering och ett nära samarbete mellan läkare och sjuksköterskor på mottagningen. 

– Hela metoden bygger på teamwork. Alla i teamet behöver kunna tekniken och arbeta tätt tillsammans under behandlingen, säger Artturi Petäjä. 

För sjuksköterskorna innebär arbetet också ett nytt sätt att arbeta i praktiken. 

– Vi håller fortfarande på att lära oss arbetssättet och hitta rutiner som fungerar. Det är ett del tekniskt arbete, framför allt kring bedövningen där vi använder olika tekniker, säger Caroline Rydström. 

Fakturuta/mikrovågsablation 

  • En behandling där mikrovågor används för att värma och förstöra sjuk vävnad. 
  • Utförs med en tunn nål och övervakas med ultraljud. 
  • Görs med lokalbedövning och kräver ingen narkos. 
  • Används här för godartade förändringar i sköldkörteln. 
  • Metoden har använts internationellt under flera år. Mikrovågor är en ny variant av värmeablation som nu börjar etableras i Norden. 

Källa: Region Skåne.


Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att visas


Annonser