den 20 november 2025

Uppdaterat behandlingsstöd för depression, ångest- och tvångssyndrom

Den nya behandlingsrekommendationen visar att det finns effektiva behandlingsalternativ för depression, ångest- och tvångssyndrom. Dessa kan inkludera läkemedel, psykologisk behandling och andra insatser. Foto: Johnérs.

Depression är en av våra stora folksjukdomar och en av de ledande orsakerna till ohälsa och funktionsnedsättning. En ny behandlingsrekommendation från Läkemedelsverket, som uppdaterar den tidigare versionen från 2016, ger stöd vid behandling av depression samt ångest- och tvångssyndrom.

En stor del av befolkningen får någon gång under livet depression eller ångest.

I den nya versionen har expertgruppen bland annat uppdaterat rekommendationerna om läkemedelsbehandling vid svårbehandlad depression hos vuxna, lagt till fler alternativ för barn och ungdomar som inte svarar på förstahands- eller andrahandsval, och utökat informationen om utsättning av antidepressiva läkemedel.

– Ett av de centrala budskapen i denna uppdaterade behandlingsrekommendation är att det finns fungerande behandling, både vid medelsvår och svår depression och vid ångest- och tvångssyndrom. Samtidigt är uppföljning mycket viktig för att patienten ska få rätt behandling, säger Mats Persson, psykiater och utredare vid Läkemedelsverket.

Nytt innehåll i rekommendationen

För barn och ungdomar som inte svarar på första- eller andrahandsval vid depression beskrivs nu fler läkemedelsalternativ även från andra grupper än SSRI, alltså selektiva serotoninupptagshämmare.

– Även vad gäller svårbehandlad depression hos vuxna presenterar expertgruppen nu ytterligare alternativ, bland annat berörs esketamin, fortsätter Mats Persson.

Utsättning av antidepressiva läkemedel har också fått ett utökat fokus i den uppdaterade behandlingsrekommendationen. Expertgruppen konstaterar att det inte finns tillräckligt med evidens för att förespråka en viss utsättningsmetod, men att det är viktigt att anpassa utsättningen efter den enskilde patienten. Det är dessutom viktigt att skilja på utsättningssymtom och återinsjuknande.

KBT förstahandsval vid ångest- och tvångssyndrom

Vid de flesta ångest- och tvångssyndrom rekommenderas KBT som förstahandsval, med SSRI eller SNRI som alternativ. Bensodiazepiner och bensodiazepinliknande läkemedel bör däremot undvikas på grund av risken för beroende och negativ påverkan på kognitionen.

Rekommendationen understryker också vikten av att uppmärksamma samsjuklighet, till exempel substansbruk eller psykossjukdom, och att ta hänsyn till patientens psykosociala situation.

Om behandlingsrekommendationen

Behandlingsrekommendationen riktar sig främst till förskrivare, men även till annan hälso- och sjukvårdspersonal, som stöd i val och utformning av läkemedelsbehandling.

Läkemedelsverket kommer under början av 2026 att erbjuda ett webbinarium för hälso- och sjukvårdspersonal om den nya behandlingsrekommendationen.

Länk: Depression, ångest och tvångssyndrom – behandlingsrekommendation

Källa: Läkemedelsverket. 


Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att visas


Annonser