den 27 april 2026
Över ett års väntan på hörapparater – men nu minskar köerna i hörselvården
Den som behöver hörapparater kan få vänta upp till 18 månader. Bara sex av landets 21 regioner klarar vårdgarantin inom hörselvården. Men på flera håll har köerna börjat minska, visar en ny kartläggning från Hörselskadades Riksförbund (HRF).
Jonas Sahlberg
Förbundsordförande HRF. Foto: Moa Källström.
Hörselapparat.
Foto: Moa Källström.
Vårdköerna inom hörselvården är bland de längsta i landet, med väntetider på 14–18 månader i Norrbotten, Östergötland, Värmland, Gotland och Uppsala. Bara sex av de 21 regionerna lever upp till vårdgarantins tre månader, visar HRFs kartläggning.
"En folkhälsokris"
– Det är en folkhälsokris vi ser. Bakom köstatistiken döljer sig hundratusentals människor i en förtvivlad situation. Många riskerar social isolering, ohälsa och sjukskrivning, säger Jonas Sahlberg, förbundsordförande, Hörselskadades Riksförbund (HRF).
Men HRFs kartläggning visar också en positiv trend. Majoriteten av regionerna har lyckats korta väntetiderna under det senaste året. Sörmland och Västernorrland uppfyller nu vårdgarantin på 90 dagar.
Även Kronoberg, Dalarna, Västerbotten och Gävleborg har kortat väntetiderna markant, även om de fortfarande är alltför långa.Det här visar att kökrisen går att lösa, om den politiska viljan finns, säger Jonas Sahlberg.
Hörselvården i många regioner har under lång tid brottats med brist på audionomer och kronisk underfinansiering. Men de regioner som tillför resurser, rekryterar fler audionomer och utvecklar arbetet får positiva resultat, ganska snabbt.
Efterlyser satsning på hörselvård
Idag har ungefär 1,8 miljoner svenskar en hörselnedsättning. En av fem i den vuxna befolkningen. Men både antalet och andelen ökar snabbt, från 45 år och uppåt – inte minst som följd av en åldrande befolkning.
HRF efterlyser därför en satsning på hörselvården i hela landet.
– Forskningen visar att hörselrehabilitering kan fördröja utveckling av demens samt förebygga fallolyckor, depression och annan ohälsa. Därmed är hörselvård ett effektivt sätt att minska kostnader för vård, omsorg och sjukskrivningar, säger Jonas Sahlberg.
– Men det räcker inte med tillfälliga ”kökortarpengar”. Sådan konstgjord andning gör bara att de orimliga köerna kommer tillbaka, igen och igen. Det behövs en varaktig utbyggnad av hörselvården i hela landet, för folkhälsans skull.
FAKTA: 1,8 miljoner med hörselnedsättning
- Ungefär 1,8 miljoner människor i Sverige har en hörselnedsättning – en av fem vuxna (HRF/Novus 2025). Drygt hälften är över 65 år.
- Över 700 000 har hörapparater. Men det borde vara betydligt fler; över en miljon skulle behöva hörapparater.
- Personer som provar ut hörapparater behöver komma tillbaka till hörselvården minst vart 4-5 år, ofta tätare. Det gör att antalet patienter i hörselvården hela tiden ökar.
- Ungefär varannan person över 65 år har nedsatt hörsel och närmare 75 procent av alla över 85 år.
(Källa: Hörselskadades Riksförbund/Novus Opinion 2025)
Källa: Hörselskadades Riksförbund.