den 27 november 2025

Individer med diabetes drabbas oftare av komplikationer efter stentoperation

Foto: Canstock, arkiv.

Patienter med diabetes har en ökad risk för komplikationer efter implantation av stentar, enligt en studie från Karolinska Institutet som publiceras i Diabetes Care. Studien, som inkluderar över 160 000 patienter, understryker vikten av att skräddarsy behandlingsstrategier för denna specifika patientgrupp.

Irene Santos-Pardo

Forskare. Foto: Fotogruppen Södersjukhuset.

Thomas Nyström

Professor och överläkare. Foto: Creo Media Group.

Forskare har genomfört en omfattande studie för att undersöka risken för stentkomplikationer hos patienter med diabetes. Studien består av data från över 160 000 patienter som fått läkemedelsavgivande stentar (litet rör som placeras i hjärtats kranskärl och som långsamt avger läkemedel för att minska risken för att kärlet täpps igen) mellan 2010 och 2020. Patienterna delas in i tre grupper: typ 1-diabetes och typ 2-diabetes.

Högst risk vid typ 1-diabetes

Resultaten visar att patienter med typ 1-diabetes har mer än dubbelt så hög risk för stentkomplikationer jämfört med patienter utan diabetes. För patienter med typ 2-diabetes är risken också förhöjd, men inte lika markant. Komplikationerna inkluderar både åderförträngning i stenten och blodproppar i stenten.

– Våra resultat visar att personer med diabetes, särskilt typ 1-diabetes, har en mycket högre risk för stentkomplikationer. Därför är det viktigt att noga tänka igenom hur vi behandlar dessa patienter, säger försteförfattaren Irene Santos-Pardo, forskare vid institutioner för klinisk forskning och utbildning, Södersjukhuset, Karolinska Institutet.

Anpassa-behandlingar

Studien visar också att risken för stentkomplikationer är högst under de första månaderna efter stentimplantationen. Under den första månaden var förekomsten av stentkomplikationer 9,27 per 100 personer för patienter med typ 1-diabetes, jämfört med 4,34 för patienter utan diabetes. Efter sex månader minskade risken, men förblev högre för patienterna med diabetes.

– Vi behöver fortsätta att undersöka hur vi kan förbättra behandlingen för patienter med diabetes som genomgår stentimplantation. Våra resultat pekar på att det finns ett behov av anpassad behandling och uppföljning för dem, säger systerförfattaren Thomas Nyström, professor vid institutionen för klinisk forskning och utbildning, Södersjukhuset, Karolinska Institutet och överläkare vid Södersjukhuset.

Studien är ett samarbete mellan forskare vid Karolinska Institutet och Institutionen Germans Trias i Pujol, Barcelona. Den har finansierats av bland annat Hjärt-Lungfonden och Region Stockholm. Forskarna rapporterar inga intressekonflikt.

Publikation:

”Koronär stentfel hos patienter med diabetes: En landsomfattande observationsstudie från SWEDEHEART”, Irene Santos-Pardo, Mikael Andersson Franko, Robin Hofmann, Thomas Nyström, Diabetes Care, online 27 november 2025.

Länk till artikel: 

https://diabetesjournals.org/care/lookup/doi/10.2337/dc25-1624

Källa: Karolinska Institutet.


Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att visas


Annonser